Pasiruoškime kelionei po Škotiją

May 29, 2017

Turite rankose bilietus į Škotiją? Užsakyta nakvynė ir jau skaičiuojate dienas iki skrydžio... Bet ar jau tikrai pasiruošėte kelionei?

Škotija kitaip nei kitos šalys turi vieną ypatybę - dažnai besikeičiančius orus. Per vieną dieną gali pajusti visus keturis metų laikus. Tai ar krautis į lagaminus kailinius ir maudymosi kostiumėlį?

 

Visų pirma viskas priklauso nuo to, kokia bus jūsų kelionė. Jei planuojate pažintinę išvyką, kaip apsilankyti Edinburge ar Glazge, bei šiek tiek pakeliauti "apsižiūrėti", jums nereikės daug daiktų. Pakaks neperšlampamos striukės (nes greičiausiai škotišką lietų teks pajusti), patogių kelioninių batų ir daugiau viskas kaip ir normalioje kelionėje. Tačiau viskas kiek kitaip, jei jūs planuojate pamatyti daugiau Škotijos, įlipti į vieną kitą kalną ar tiesiog planuojate keliauti po Isle of Skye salą.

Kadangi dauguma žmonių į Škotiją atvyksta būtent dėl kalnų, gamtos, salų grožio, tad pasiruošimui reikės skirti daugiau laiko. Ir štai sąrašas daiktų, be kurių neišsiversite:

 

1.  BATAI

Pasiimkite patvarius, nešiotus žygiams skirtus batus kietais padais. Geriausia vandeniui atsparūs ir neperšlampami. Lipant kalnais būna ir purvo telkinių, ir upelių, kuriuos tenka perbristi. Būtinai turėkite ir kitus batus (geriausia paprastus sportbačius) skirtus paprastesnėms išvykoms po miestą. Miestuose ar kaimuose keliai būna geri, bet tenka nemažai eiti, tad patogi avalynė yra labai svarbi.

 

2. STRIUKĖ +KELNĖS NUO LIETAUS

Ar būsite mieste, ar kalnuose - be lietui atsparios striukės neišsiversite. Nesvarbu, koks metų laikas. Net jei jums pasiseks ir dienos nebus lietingos, tokia apranga jus apsaugos nuo vėjo. Kalnuose oras keičiasi greitai ir netikėtai, tad jei papėdėje buvo saulėta ir nevėjuota, nereiškia, kad užlipus į viršūnę, jus džiugins saulės spinduliai. Turėti lietui atsparias kelnes - didelis privalumas, jei jus užklumpa liūtis. Geriausia turėti tokias, kurias galima užsimauti ant paprastų kelnių, taigi keičiantis orams, galėsite lengvai pakeisti aprangą.

 

3. KUPRINĖ

Kuprinė taip pat turi būti atspari vandeniui. Arba galima įsigyti apsauginę dangą kuprinei. Kuprinėje papildomus drabužius reikėtų laikyti maišeliuose, kad jie neperšlaptų. 

 

4. PURŠKALAS NUO UODŲ/MOSKITŲ (ang. midges)

Škotijoje moskitai puola drėgnu, apsiniaukusiu oru, ypač prie vandens telkinių ir miškuose. Būtinai turėkite su savimi apsaugą. Viena geriausių apsaugų, kuri tikrai veikia yra AVON firmos sausas aliejus odai SKIN SO SOFT dry oil spray. Nejuokauju, net Škotijos jūrininkai renkasi jį vietoj normalių purškalų nuo moskitų (įrodymas: http://www.scotsman.com/news/avon-s-spray-finds-calling-as-midge-repellent-for-royal-marines-1-1403152).

 

5. ADAPTERIS ELEKTRINIAMS PRIETAISAMS

Jei vežatės telefono įkrovėją, skutimosi mašinėlę, kompiuterį ar kitą prietaisą, atminkite, kad jums reikės adapterio. Škotijoje elektros rozetės yra su trimis kištukais. Jei pamiršite pasiimti, galėsite tokį nuspirkti bet kurioje elektros reikmenų parduotuvėje ar oro uoste.

 

6. PARDUOTUVĖS

Dauguma parduotuvių dirba nuo 9 val. iki 17 val. Ketvirtadieniais darbo laikas ilgesnis, dažniausiai iki 20 val.  Atsiskaitomasvarais sterlingais (škotiškais arba angliškais). 

 

7. PINIGAI

Škotijoje skirtingi bankai spausdina skirtingus banknotus, t.y. 5 svarų banknotai gali skirtis tarpusavyje, priklausomai nuo to, kuris bankas jį išleido. Angliški ir škotiški svarai taip pat skiriasi, tačiau jų vertė ta pati ir Škotijoje dėl to nėra problemų atsiskaitant.

 

8. KELIAI/VAIRAVIMAS

Eismas vyksta kairiąja kelio puse. Čia įprasta laikytis kelių eismo taisyklių, vairuotojai dažnai "praleidžia" vieni kitus iš šalutinių kelių pamojuodami arba pamirksėdami šviesomis. Kalnuose keliai yra vingiuoti ir siauresni, vairuoti gali būti sudėtinga. Ištikus nelaimei skambinti numeriu 999. Lietuviškos vairuotojo teisės tinka Škotijoje. Saugos diržai yra privalomi visiems keliautojams automobilyje. Vaikai iki 12 metų turi sėdėti specialioje jų ūgiui pritaikytoje kėdutėje.

 

9. SUVENYRAI

Škotijoje populiaru pirkti daiktus, pagamintus su škotišku languotu raštu - tartanu. Viskis, sviestiniai sausainiai (shortbread), saldumynai (tablet). Kašmyriniai ir vilnos gaminiai taip pat labai populiarūs. Barack Obama viešnagės metu Škotijoje gavo dovanų kiltą. Galit ir jūs jį įsigyti prisiminimui :)

 

10. ELGESYS

Škotai yra labai mandagūs ir to paties tikisi iš kitų. Lipant į kalnus keliautojai vieni kitiems nusišypso ir pasisveikina. Labai įprasta paklausti "How are you?", bet tai nereiškia, kad jiems tikrai rūpi jūsų reikalai, tai daugiau mandagumo frazė. Škotai mėgsta palaikyti pokalbį "apie nieką", tad pasiruoškite diskutuoti apie orą ar keliones. Šioje šalyje žmonės yra labai tolerantiški ir paslaugūs. Jei nerastumėte kelio, ar ko nors nesuprastumėte - klauskite, jie tikrai padės. Nenustebkite dažnai girdėdami "Thank you" bei "please" ir nepamirškite taip pat jų vartoti dažniau - tai labai įprasta bendravimo kultūra. 

 

 

Share on Facebook
Please reload

Panašių temų įrašai

TOP 10 lankytinų vietų Glasgow mieste

April 14, 2017

1/1
Please reload

Naujausi įrašai
Please reload

Archyvas
Please reload

© 2018 by Scotland Explorer.